fbpx
jumta-segumu-veidi

Jumta segumu veidi – kas jāņem vērā, izvēloties vispiemērotāko?

Jumta segumu veidi – kādu izvēlēties no plašā mūsdienu materiālu klāsta?

Jumts ir mājas viena no vērtīgākajām konstrukcijām un ilgtermiņa investīcija uz daudziem gadiem, to izvēloties jāņem vērā daudzi faktori – kvalitatīvs un kārtīgs jumts priecēs ēkas saimniekus vēl ilgi pēc tā iegādes, neliekot par sevi uztraukties.

VINTEKO jumtu speciālisti ir apkopojuši svarīgākās nianses, kas jāņem vērā izvēloties vispiemērotāko jumta seguma veidu savai ēkai.

Izvēlies to jumta segumu, kurš patīk un ir piemērots tieši Tavai ēkai!

Latvijā pazīstami un plaši lietojami ir dažādi jumta segumu veidi. Populārākie noteikti ir – bezazbesta šīferis, māla vai betona dakstiņi, bitumena šindeļi un metāla jumti. Gaumes ir tik dažādas, ka noteikti vienmēr būs kāds, kurš patiks vairāk kā citi.

Saprotot, kuri jumta segumu veidi ir gaumei visatbilstošākie, pirms gala lēmuma pieņemšanas vajadzētu konsultēties arī ar speciālistu, par tā piemērojamību konkrētajam objektam. Ne visi jumta segumi ir piemēroti izmantošanai jebkura tipa ēkai – jāņem vērā arī jumta slīpums, jaunbūve vai renovējama ēka, jumta konstrukcija, ēkas atrašanās vieta u.c. faktori.

Ņem vērā un izvēlies īsto!

  • Mūsdienās, būvējot jaunas ēkas, bieži tiek ražoti vienādi ēku projekti. Atšķiras vien dažas nianses, jo tā projektēt ir ātrāk un vienkāršāk… Projekta materiāli tiek pielāgoti tikai minimāli, jo projektētājs vai arhitekts pieradis strādāt ar vieniem un tiem pašiem materiāliem un tāpēc var censties pārliecināt par konkrētā projektā iekļauto materiālu priekšrocībām, kas dažreiz tomēr var neatbilsti ēku īpašnieku gaumei, vēlmēm vai paredzētajam budžetam.
  • Celtnieki bieži vien iesaka tādus materiālus, ar kuriem paši pieraduši strādāt vai ar kuru montāžu var vairāk nopelnīt.

Cik viegla ir jumta seguma montāža un kurš to veiks?

Visiem jumta materiāliem pieejamas montāžas instrukcijas. Ja saimnieks vēlas ekonomēt līdzekļus un jumta montāža ir vienkārši paveicama, to droši var darīt pats – svarīgākais sekot ražotāja norādījumiem. Jumts sastāv no vairākiem svarīgiem elementiem, kur katrs pilda savu funkciju, tāpēc to montāžai jābūt precīzai. Svarīgi atcerēties arī par pareizu un efektīvu jumta ventilācijas izveidi!

Ir jumta segumi, kas prasa specifiskas zināšanas un aprīkojumu. Tādos gadījumos tomēr labāk izvēlēties profesionālus jumiķus, kas konkrēto jumta seguma veidu noteikti varēs uzlikt profesionālāk, kā arī garantēt veikto darbu kvalitāti. Šajā gadījumā gan jārēķinās ar papildus izmaksām, bet pieredzējuši speciālisti jumtu montāžu veic regulāri – darbs tiks izdarīts kā nākas.

Salīdzinot jumta cenu, izvērtē izmaksas “visam jumta pīrāgam” ilgtermiņā kopā!

Izvēloties jumta seguma veidu, svarīgi vērtēt arī jumta cenas / kvalitātes attiecību. Dažādu jumta segumu tehniskās īpašības, ieteicamais pielietojums un kalpošanas ilgums atšķiras. Kā zināms – lētākais ne vienmēr nozīmē labākais, tāpat arī otrādi labam jumtam ne vienmēr ir jāizmaksā daudz! Jumts nesastāv tikai no jumta virsējās kārtas – jumta seguma vien.

Jāņem vērā arī visas jumta konstrukcijas izmaksas – jumta aksesuāru, latojuma kokmateriālu izmaksas, montāžas izmaksas un vēl citi “jumta pīrāga” ietekmējošie faktori. Tāpat, lai saprastu jumta galīgās izmaksas, cena jāvērtē, ņemot vērā arī ekspluatācijas ilgumu, garantijas un ilgtermiņa nepieciešamās apkopes izmaksas. Ne vienmēr tas jumta segums, kas lētāks kvadrātmetrā, būs tiešām izdevīgāks. Vislētākie jumta segumi bieži gadu laikā mēdz izvērsties par dārgākajiem, jo tiem ir īsāks kalpošanas laiks. Savukārt, dārgāk pirkts jumta segums ilgtermiņā (piemēram, 30 gados) var izrādīties krietni lētāks.

Labākā jumta garantija – Latvijas klimatiskajos apstākļos pārbaudīts jumta segums!

Lai arī, kuru jumta seguma veidu, izvēlaties, svarīgi pārliecināties, ka jumta segums ir kvalitatīvs un Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērots! VINTEKO jumtu speciālistu pieredze rāda, ka izvēloties lētāku, bet Latvijas klimatiskajos apstākļos nepārbaudītu jumta seguma veidu, ēku īpašniekiem nākas saskarties ar papildus, neplānotām izmaksām. Sākotnēji pat iespējams tirgotājs vai ražotājs ir solījis arī garantiju, bet, saskaroties ar garantijas izmantošanas nepieciešamību, par garantijas solījumu pildīšanu neliekas ne zinis. Rezultātā, remontējot un atjaunojot nepārbaudītus materiālus, ēku īpašniekiem nākas pārmaksāt sākotnēji šķietami dārgākā jumta materiāla cenu – dažkārt pat divkārt.

Ja, pērkot jumtu, pārliecināsieties, ka jumta segums ir Latvijā jau pārbaudīts un tam tiek piemērota noteikta veida garantija, sirds noteikti būs mierīgāka – svarīgākais, lai jumts būtu montēts ievērojot visus ražotāja montāžas norādījumus. Vērā jāņem arī jau pārbaudītas vērtības – ir jumta segumi, kam ražotājs sniedz, piemēram, 50 gadu garantiju, bet paredzamais kalpošanas laiks ir ap 100 gadiem!

Cik viegli būs veikt jumta apsekošanu un vajadzības gadījumā arī nelielus remontdarbus?

Jebkuram jumtam, lai tas ilgi kalpotu, vismaz reizi gadā nepieciešama apsekošana un profilaktiskā apkope – jumts jāattīra no lapām, gružiem un sūnām. Īpaša uzmanība apsekošanas laikā jāveic dažādām jumta salaiduma vietām un, ja nepieciešams jāveic arī remontdarbi.

Svarīga jumta sastāvdaļa ir arī lietus ūdens noteksistēma, kas lietus laikā novada ūdeni no jumta, saudzē ēkas pamatus un pagarina mājas kopējo mūžu. Ikgadējās apkopes laikā vajadzētu to attīrīt no dažādiem svešķermeņiem, kas tur mēdz uzkrāties – lapas, skujas, smiltis, gruži utt.

Ņem vērā!

Reti, bet gadās, ka arī Latvijā sastopamies ar vētru radītajiem postījumiem. Jumta remontam, šādu seku novēršanai, vēlams būtu jābūt vienkāršam.

Labs jumts = kluss jumts

Dažādiem jumta segumu veidiem ir arī dažāda trokšņu izolācijas efektivitāte. Ja skaļa lietus lāšu sišanās pret jumtu vai vēja radītais troksnis ēkā ir labi dzirdams, tas noteikti samazina komforta līmeni ēkas iemītniekiem.

Cilvēki savās mājās visbiežāk tomēr vēlas izbaudīt ikdienišķu klusumu nevis muzikālu pavadījumu, ko veido “ lietus lāšu sišanās pret jumta segumu”.

Labs jumta segums veido arī ēkas pievienoto vērtību!

Ņemot vērā visus faktorus, nākas secināt, ka nav labi vai slikti jumta segumi, kurus rekomendēt.

Ir tikai katras ēkas vajadzībām, saimnieka finansiālajām iespējām un gaumei visatbilstošākie jumta materiāli. Svarīgākais – atcerēties, ka jumta segums ir ilgtermiņa ēkas investīcija, kas ceļ arī visas ēkas pievienoto vērtību un uz to noteikti nevajadzētu taupīt!

Lai pārliecinātos par sev piemērotāko jumta risinājumu, iesakām sazināties ar VINTEKO jumtu speciālistiem.

Share